Dziękujemy Żeglarzu!
Żeglarzu, dziękujemy! Wejdź na maila i potwierdź subskrypcję, aby dołączyć do naszej Społeczności.
Nowoczesna technologia już stała się naszą codziennością. Obecnie trudno jest wyobrazić sobie życie bez dostępu do internetu. Każdego roku, na rynku, pojawiają się elektroniczne nowinki, które mają za zadanie ułatwiać nam życie na różnych płaszczyznach. Taką funkcję pełnią też aplikacje przeznaczone na urządzenia mobilne, np. smartfony lub tablety. Dobrze znamy te umożliwiające nawigację na drodze, liczące kroki albo działające jako tłumacz obcych języków. Nie powinno być więc zaskoczeniem, że powstały również aplikacje związane z żeglarstwem. Oto kilka propozycji, które chcemy Wam zaprezentować w artykule ,, Żeglarskie aplikacje na urządzenia mobilne ”.
„Żegluj” to narzędzie, które pełni rolę wodnej nawigacji na wodach śródlądowych. Producenci zapewniają, że sprawdzi się nie tylko podczas słonecznej pogody, ale też w momencie, kiedy żegluga będzie utrudniona. Dzięki tej aplikacji, będziesz miał dostęp do map jezior, które ułatwią Ci nawigację. „Żegluj” zadba o Twoje bezpieczeństwo na wodzie, gdyż zaznaczy potencjalnie niebezpieczne miejsca, wskaże linię brzegową albo trzciny. Pokaże Ci w jakiej odległości znajduje się Twoja łódź od innych jednostek pływających i podpowie, z jaką prędkością poruszają się inni żeglarze. Jeśli znajdziesz się w sytuacji zagrożenia, „Żegluj” umożliwi Ci sprawny kontakt z WOPR-em. Użytkownicy mają dostęp do map batymetrycznych, które określają głębokość konkretnego akwenu.
Co więcej, aplikacja wskazuje lokalizację okolicznych portów, tawern żeglarskich lub innych punktów gastronomicznych oraz stacji benzynowych. Można się także z niej dowiedzieć o odbywających się lub planowanych wydarzeniach tematycznych w rejonie, w którym aktualnie przebywasz. Ciekawą opcją jest funkcja rejestrowania i zapisywania przebytej trasy. W aplikacji, żeglarz może prowadzić swój dziennik pokładowy, archiwizować długość, czas i prędkość rejsu. Dzięki „Żegluj” istnieje możliwość wyszukiwania innych żeglarzy, pływających na danym zbiorniku i nawiązywania z nimi kontaktu. Jest to zachęcająca opcja dla przyjaciół lub członków rodziny, którzy wypływają jednocześnie w rejs na różnych łodziach albo dla osób pragnących nawiązać nowe żeglarskie przyjaźnie. Dodatkowo, każdy użytkownik może porównać swoje osiągnięcia w statystykach z innymi wodniakami.
Aplikacja dostępna jest zarówno w App Store jak i Google Play, a więc mogą z niej korzystać osoby posiadające smartfony, pracujące na systemie operacyjnym iOS (wymagany iOS 10 lub nowszy) lub Android (wersja 5.1 albo nowsza). Jest darmowa, ale istnieje możliwość dokupienia w aplikacji funkcji dodatkowych.
Bardzo praktyczna aplikacja, która przyda się każdemu żeglarzowi pływającemu po mazurskich jeziorach. Stanowi, przede wszystkim, bazę portów, miejsc, gdzie można dobrze zjeść, pobliskich hoteli czy atrakcji. Każde miejsce jest szczegółowo opisane, znajdują się tam ceny obowiązujące w portach zaznaczonych na mapie, numery kontaktowe do konkretnych miejsc, adresy stron internetowych oraz opinie i komentarze użytkowników.
Aplikacja przysyła alerty pogodowe, a także informuje o nadchodzących wydarzeniach, np. szantowych koncertach. Jeśli na mapie w aplikacji brakuje portu, w którym się zatrzymałeś, możesz z łatwością go dodać, aby kolejni żeglarze mieli ułatwione zadanie. Dzięki „portuj.pl” żeglarz może zaplanować trasę kolejnego rejsu oraz oszacować koszty, które będzie musiał ponieść.
Aplikację można pobrać na smartfon, wyposażony w system Android w wersji nie starszej niż 4.4 oraz na iPhona z iOS-em w wersji 8.0 lub nowszej. Korzystanie z „portuj.pl” jest całkowicie darmowe. Jeśli nie chcemy używać aplikacji, portal o domenie „portuj.pl” funkcjonuje na przeglądarkach internetowych i można z niego skorzystać nawet z komputera stacjonarnego czy laptopa.
Bardzo popularna aplikacja, znana i doceniana przez żeglarzy morskich i śródlądowych z całego świata. Narzędzie opiera na się na szerokiej bazie map akwenów, umożlwiających nie tylko żeglugę, ale też wędkarstwo, kajakarstwo czy nurkowanie. Cechą charakterystyczną map w aplikacji jest ich szczegółowość, która dorównuje jakością i zaawansowaniem najlepszym nawigacyjnym urządzeniom.
Poza wodnymi, klasycznymi mapami, w „Boating” znajdziemy mapy batymetryczne oraz przydatne trasy na lądzie. Użytkownik dowie się o umiejscowieniu najbliższych marin, łowisk i stacji benzynowych. Co więcej, zostanie poinformowany o stanie pogody, występujących pływach i prądach, czy bojach meteorologicznych. Codziennie aktualizowane mapy można personalizować pod kątem interesujących nas funkcji. Prawdziwą gratką dla żeglarzy będą nawigacyjne możliwości aplikacji.
Za pomocą „Boating Marine & Lakes” można samemu, ręcznie zaplanować trasę swojego rejsu albo wspomóc się automatycznym wyznaczaniem trasy. Aplikacja wybierze najwygodniejsze przejścia i zabierze Cię w podróż do najpiękniejszych portów. Oczywiście pomyślano również o komunikacji między żeglarzami. Użytkownicy aplikacji mogą udostępniać innym informacje o lokalizacji oraz szczegółach rejsu.
Pobranie aplikacji jest bezpłatne, ale jeśli chcemy cieszyć się pełną gamą możliwości „Boating” firmy Navionics, trzeba się liczyć z kosztami tzw. subskrypcji rocznej. Dopiero po wykupieniu pakietu map na dany obszar, będą dostępne wszystkie funkcje aplikacji. Aby zainstalować narzędzie, trzeba być posiadaczem smartfona z Androidem w wersji 5.0 lub nowszym, w przypadku korzystania z urządzenia firmy Apple, wymagany jest system nie starszy niż iOS 10.0.
Znajomość prognozowanej pogody to jedna z najistotniejszych kwestii podczas przygotowywania się do rejsu, ale i w jego trakcie. Aplikacja, która rzetelnie przedstawi stan pogody w wybranej destynacji jest na wagę złota. Oczywiście, żadna prognoza pogody nie jest nieomylna, ale „Windy.com” naprawdę zasługuje na uwagę. Aplikacja przeznaczona do codziennego użytku, ale szczególnie jej funkcje dodatkowe docenią sportowcy, jak żeglarze surferzy , rybacy, ale też spadochroniarze, paralotniarze, czy kiterzy. Posiada aż czterdzieści różnych, globalnych map pogodowych, przedstawiających wiatry (kierunek, porywy, prędkość), opady deszczu i śniegu, temperaturę, ciśnienie, a nawet specjalistyczne wskaźniki, np. CAPE. Oferuje opcje sprawdzania stref czasowych oraz godzin wschodu i zachodu słońca.
Jest świetna do śledzenia burz, a żeglarze na pewno ucieszą się z prognoz pływów. Aby mapa nie okazała się nieczytelna, z powodu nadmiaru informacji, twórcy aplikacji zadbali o możliwość dostosowania jej do naszych potrzeb. Nie ma problemu z zapisywaniem ulubionych miejsc i śledzenia ich sytuacji pogodowej. „Windy.com” wysyła nawet powiadomienia e-mail o nadchodzących pogodowych wydarzeniach z wybranych lokalizacji. Aplikacja gwarantuje widok z kamer internetowych z całego świata, aby móc zobaczyć na własne oczy, jak klaruje się sytuacja w wybranym miejscu.
Tak jak poprzednio wymienione aplikacje, „Windy.com” jest dostępna dla użytkowników urządzeń z Androidem 5.0 i nowszymi wersjami oraz systemem iOS 11.0 lub nowszym i jest darmowa. Istnieje opcja korzystanie z portalu o tej samej nazwie za pomocą większości przeglądarek internetowych.
Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z żeglarstwem, przygotowujemy się do pierwszego, samodzielnego rejsu albo planujemy zrobienie patentu, pomocnym narzędziem może okazać się aplikacja Seabook. Stanowi żeglarski podręcznik z najbardziej potrzebnymi terminami i oznaczeniami. Znajdziemy w niej garść wiedzy, która przyda się również osobom zawodowo zajmującym się pływaniem po morzach i oceanach.
Z tego elektronicznego podręcznika dowiemy się, między innymi, jak wygląda międzynarodowy kod sygnałowy, przeczytamy międzynarodowe przepisy o zapobieganiu zderzeniom na morzu – COLREG, a także posiądziemy wiedzę z zakresu inżynierii morskiej, meteorologii, bezpieczeństwu na pokładzie, sposobach na zachowanie zdrowia na statku, morskiego biznesu, stateczności statków albo flag państwowych. Aplikacja działa offline, dlatego nie trzeba martwić się o stałe łącze z internetem. Wadą może okazać się dostępność treści „Seabook” tylko w języku angielskim.
Aplikacja występuje pod dwoma nazwami: „Seabook” w sklepie Google Play oraz „Seabook Maritime” dla posiadaczy iPhonów z iOS 10.0 lub nowszym. Co więcej, można wybrać „Seabook” w wersji darmowej lub odpłatnej (wersja przeznaczona dla profesjonalistów). Posiadacze urządzenia z Androidem zapłacą za drugą opcję 35,99zł, a Ci, którzy robią zakupy w App Store wydadzą 6,99 $ za „Seabook+” (dane na sierpień 2020r.).
Dobra aplikacja dla osób stawiających swoje pierwsze kroki w żeglarstwie. Dzięki niej nauczysz się wiązać 144 unikatowe węzły. Każdy splot jest dokładnie opisany, dowiadujemy się o jego zastosowaniu i alternatywnych nazwach. Nauka z pomocą „Węzłów 3D” jest bardzo intuicyjna, można pauzować filmik w każdym momencie, obracać węzły o 360 stopni i oglądać je w trójwymiarze. Grafiki i animacje są precyzyjne i ładne dla oka. Poruszanie się po aplikacji również jest bardzo proste. Oferuje ona wyszukiwanie węzłów po nazwie lub według kategorii. Warto dodać, że uczyć się można w kilkunastu językach, a pełne tłumaczenia występują w hebrajskim, chińskim, duńskim, holenderskim, angielskim, francuskim, niemieckim, japońskim, włoskim, koreańskim, polskim, portugalskim, rosyjskim, hiszpańskim, szwedzkim i tureckim języku.
Niestety, jeśli chętna do nauki osoba zdecyduje się na pobranie aplikacji, musi liczyć się z kosztami. Wersja przeznaczona dla smartfonów z Androidem występuje w cenie 18,99zł, a dla telefonów z iOS-em – 4,99 $ (dane na sierpień 2020r.).
Na rynku istnieje szeroki wybór w żeglarskich aplikacjach. Oferta jest naprawdę interesująca, gdyż kieruje swoje treści do początkujących żeglarzy, jak i do tych z dużym stażem oraz jest dostępna na niemal wszystkie urządzenia mobilne. Przed następnym rejsem, warto zainstalować kilka pozycji i przetestować je w praktyce. Być może, okażą się ciekawym urozmaiceniem i ułatwieniem podczas wodnej wyprawy.
Bibliografia:
https://apps.apple.com/pl/app/boating-marine-lakes/id744920098?l=pl
https://apps.apple.com/pl/app/portuj-pl/id1123472445
https://apps.apple.com/us/app/seabook-maritime/id708215141
https://apps.apple.com/pl/app/windy-com/id1161387262?l=pl
http://www.czarterjachtow.net/blog/item/39-aplikacje-przydatne-na-rejsie.html
https://portuj.pl/ports/17
https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.portuj.portujpl
https://play.google.com/store/apps/details?id=mobi.zegluj
https://play.google.com/store/apps/details?id=it.navionics.singleAppMarineLakesHD&hl=pl
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.windyty.android
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ozgurdogangunes.seabook&hl=pl
https://spidersweb.pl/2018/08/gdzie-jest-burza-mapa-aplikacja-strona
Żeglarzu, dziękujemy! Wejdź na maila i potwierdź subskrypcję, aby dołączyć do naszej Społeczności.
Dodaj komentarz