Tawerny

MAPA TAWERN

Stary Port

Mówią, że w Polsce są tak naprawdę dwa porty: Gdynia i … Kraków. W Krakowie jak coś już jest, to powinno być stare. „Stary Port” wydaje się więc idealną nazwą na Tawernę Żeglarską. Oczywiście jest to jedna z teorii skąd się wzięła nazwa lokalu i tak samo jak wyjaśnienie, dlaczego największy, nie tylko w Polsce, festiwal piosenki żeglarskiej Shanties odbywa się od ponad 30 lat w Krakowie. Powodów na pewno jest wiele, ale jednym z najważniejszych jest, że w tym miejscu i czasie byli ludzie, którym się chciało to zrobić.

Więcej o Tawernie

Tawerna Korsarz

Korsarz to idealne miejsce na spontaniczne spotkania w gronie przyjaciół i szalone wieczory przy głośniej muzyce. Na naszej scenie regularnie pojawiają się najlepsze zespoły muzyki żeglarskiej jednak nasze horyzonty muzyczne wybiegają również poza gatunki marynistyczne – program artystyczny z pewnością nie raz Was zaskoczy. Nie ważne, zatem, czy bliski jest Ci świat morskich opowieści, chcesz spędzić ciekawy wieczór w niepowtarzalnej atmosferze, czy po prostu szukasz miejsca na spotkanie z przyjaciółmi. Korsarz zaprasza Cię na wspólny rejs!

www.tawernakorsarz.pl

Tawerna Gdynia

Jeśli spędzacie wolny czas w Gdyni albo jesteście w pobliżu, zajrzyjcie do „Tawerny Gdynia”. Lokal położony jest w samym sercu miasta, a mianowicie przy Skwerze Kościuszki. Niedaleko znajduje się port i plaża, także jest to idealne miejsce na zrobienie sobie przerwy w zwiedzaniu pięknej Gdyni lub plażowaniu.

Lokal działa od 2000r., a stali bywalcy nazywają go „Zieloną Tawerną”. Skąd wzięła źródło ta potoczna nazwa? Krążą podejrzenia, że powód może leżeć w dużej ilości zielonych dekoracji, służących za dodatek do wystroju wnętrza stylizowanego na mesę statku. Inni twierdzą, że przydomek wziął się od pnia prawdziwego drzewa, który dosłownie wrósł w środek Tawerny. Co więcej, kolor zielony kojarzony jest z Irlandią. A jak wiadomo, wiele szant i pieśni żeglarskich (również tych wyśpiewanych w murach tej tawerny) treścią i brzmieniem nawiązuje do tegoż kraju.

Jak na dobrą tawernę żeglarską przystało, codziennie od godziny 20.00 można posłuchać tam muzyki na żywo. Dominują pieśni żeglarskie, ale słychać też nie raz rockowe nuty. Do grona artystów grających regularnie na deskach lokalu należą: Johny Roger, Piotr Szwertfeger, Kamil Haraś, Karolina & Marek, Piotr Horbaczewski, Divergent, Piotr Łuba, Michał Citko i Kinga Hornik, Khra Delivia, czy Adrian Hebel. Oczywiście poza dobrą muzyką, gościom serwuje się tam świetne jedzenie. W karcie przeważają dania rybne, sycące dania obiadowe, ale Tawerna zaprasza także na swoją szeroką ofertę śniadań.

Więcej o Tawernie

Stara Szkutnia

Scena szantowa, powstała jako kontynuatrka legedarnego, łódzkiego Gniazda Piratów. W lokalu poczujesz klimat żeglarskiej przygody. Twoją obecność urozmaicą koncerty irlandzkiego folku, bluesa, szant czy marynistycznych pieśni kubryku. Starą Szkutnię objął patronatem Jurek Porębski. Ahoj.

www.staraszkutnia.pl

Tawerna Rozbitek

Klimatyczne miejsce nad brzegiem jeziora Niegocin, niedaleko kanału Łuczańskiego. Miejsce do którego każdy żeglarz musi zaglądnąć. Koncerty i wydarzenia muzyczne przez cały sezon od kwietnia do września. Wyśmienita pizza i sezonowy grill zapewnią miły pobyt na trasie Wielkich Jezior Mazurskich. A dla wielu żeglarzy miejsce startu w wyprawie na północ lub południe...

tawernarozbitek.pl

Tawerna 1774

Kołobrzeski lokal, którego nie można ominąć spacerując promenadą brzegiem morza. „Tawerna 1774” znajduje się w miejscu z duszą, w fortyfikacjach wiecznej Reduty Morast z XVIII w. Zanim odwiedzi się tawernę warto poświęcić kilka chwil na poznanie historii samego obiektu. Dzięki temu łatwiej będzie docenić historyczny klimat tej żeglarskiej tawerny.

Na początku lat siedemdziesiątych XVIII w., za panowania w Prusach Fryderyka II Wielkiego, postanowiono wzmocnić ujście Parsęty, a w szczególności port. Zbudowano wtedy Fort Münde, będący podstawą dzisiejszej latarni morskiej, Szaniec Maikuhle oraz wspomnianą już Redutę Morast, czyli Bagienną. Niezwykły jest fakt, że pierwotnie Reduta stała na palach w morzu, a dostać się tam można było przez most zwodzony. W 1807r. nastąpiło oblężenie miasta pod dowództwem Napoleona i właśnie wtedy budowla przeżyła swój chrzest bojowy. Dopiero po wojnach napoleońskich Redutę Morast przebudowano do kształtu, w jakim możemy oglądać ją dzisiaj. Po II Wojnie Światowej cały obiekt został przejęty przez Jachtklub Morski Joseph Conrad w Kołobrzegu.

Dzięki tej decyzji, w murach reduty mogli szkolić się adepci życia pod żaglami. Służbę wojskową w tym miejscu odbywał też słynny Jack Strong, czyli Ryszard Kukliński. Lata dziewięćdziesiąte ubiegłego wieku to dla Reduty czas imprez muzycznych i hucznych spotkań towarzyskich, które niekorzystnie wpłynęły na jej stan, prowadziły do degradacji obiektu. Na szczęście Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg zajął się sprawą i przeprowadzono udaną rewitalizację.

Dzięki temu, obecnie możemy cieszyć z działającej w środku tawerny oraz organizowanych imprez plenerowych i okolicznościowych. Nastrojowy wystrój starego dawnego pruskiego fortu przyciąga turystów. Dodatkowym atutem jest oczywiście dobre jedzenie, np. na miejscu wędzone ryby oraz alkohole sprowadzane z całego świata.

Więcej o Tawernie
Skip to content