Żeglarskie aplikacje na urządzenia mobilne – część II

Żeglarskie aplikacje na urządzenia mobilne – Część II

Aplikacje na telefon na dobre zagościły w naszym codziennym życiu. Są wygodne i oferują wiele usług, często darmowych. Nie raz aplikacja jest w stanie zastąpić nam osobne urządzenie, np. nawigację samochodową. Żeglarze również dostrzegają zalety nowinek ze świata elektroniki, dlatego powstaje co raz więcej aplikacji ukierunkowanych stricte na amatorów sportów wodnych, które chcielibyśmy pokrótce omówić.

Mazury Mini Locja

Narzędzie wielofunkcyjne, które zostało stworzone dla amatorów żeglowania po polskiej Krainie Tysiąca Jezior – Mazurach. Jedną z przyczyn, dlaczego aplikacja zdaje egzamin, jest fakt, iż stworzył ją żeglarz z myślą o innych pasjonatach sportów wodnych. Wiedział, czego mu brakuje w tego typu aplikacjach i znalazł rozwiązanie. „Mazury Mini Locja”, aby w pełni zadowolić wszystkich pasjonatów mazurskich sportów wodnych, została podzielona na sześć modułów. Pierwszym i najważniejszym jest żeglarska mapa jezior.

Bazuje na „Mapach Google” i posiada znaczniki ważnych miejsc dla żeglarzy, jak: porty, kanały, mosty, śluzy, bindugi, linie energetyczne, stacje benzynowe, rezerwaty oraz inne atrakcje turystyczne. Kolejny moduł stanowi prognoza pogody. Użytkownik ma możliwość sprawdzenia sytuacji meteorologicznej na takich jeziorach, jak Węgorzewo, Mamry, Giżycko, Niegocin, Mikołajki, Śniardwy, Ruciane Nida, Nidzkie, Pisz, Roś, Ryńskie albo Ryn. To istotny element aplikacji, gdyż świadomość warunków pogodowych może uchronić żeglarza przed tragedią.

W ramach zapewnienia bezpieczeństwa, aplikacja posiada również moduł „Pomoc”, w którym znajdziemy numery kontaktowe niezbędne, gdy znajdziemy się w sytuacji zagrożenia. Zaliczają się do nich m.in numery do Mazurskiego i Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (MOPR i WOPR). Co więcej, dzięki funkcji GPS i wbudowanemu kompasowi, aplikacja pozwala na określenie aktualnej pozycji i kursu jachtu oraz pozwala na wysłanie wiadomości tekstowej z linkiem do naszego położenia geograficznego. Ciekawym modułem okazują się „Znaki”. Znaleźć w nim można wybrane znaki żeglugowe, używane na mazurskich akwenach, oraz godziny otwarcia dla żeglarzy mostu obrotowego w Giżycku.

Aplikacja „Mazury Mini Locja” dostępna jest na dzień dzisiejszy (sierpień 2020r.) tylko dla posiadaczy telefonu z systemem Android 2.1 lub nowszej wersji. Znaczącym atutem jest całkowity brak opłat za instalację i korzystanie z aplikacji.

MarineTraffic

Aplikacja powstała jako kontynuacja projektu, który działa również za pomocą przeglądarek. Pozwala na wyświetlanie pozycji jednostek wodnych z całego świata na żywo. Można podglądać aktualne położenie statków i jachtów na wszystkich morzach, oceanach, a nawet wodach śródlądowych. Skąd pobierane są dane? Aplikacja działa na podstawie AIS, czyli Automatycznego Systemu Identyfikacji, zautomatyzowanego systemy śledzenia, np. jednostek pływających.

Korzystając z „MarineTraffic”, dowiemy się o parametrach danych statków, a nawet trasie i celu ich podróży. Dodatkowo aplikacja udostępnia informacje o wietrze w czasie rzeczywistym, zapewnia prognozę pogody na 48 godzin w przód, pozwala na animowane odtwarzanie toru statku, sprawdzanie, które statki wpływają bądź wypływają z konkretnych portów, pozwala na zarządzanie swoją listą statków, dzięki funkcji „Moja flota” i zawiera ponad milion zdjęć statków, portów oraz latani morskich.

Nową, dodatkowo płatną, opcją jest rozpoznawanie statków wokół Ciebie, możliwej dzięki wykorzystaniu Rzeczywistości Rozszerzonej. „MarineTrafiic” może być pomocna dla marynarzy do określania pozycji innych statków ze swojej lub obcej floty, a także dla badaczy czy biznesmenów. Nieraz korzystają z niej po prostu hobbyści albo rodziny osób pracujących na pokładach statków. Pewną niedogodnością może okazać się dostępność aplikacji tylko w języku angielskim.

„MarineTraffic” można pobrać na smartfony wyposażone w system operacyjny Android w wersji nie starszej niż 4.4. Koszt instalacji wynosi 21zł (sierpień 2020r.), a niektóre opcje są dodatkowo płatne.

Światła Statków

Bardzo dobrze oceniana aplikacja umożliwiająca naukę lub odświeżenie wiedzy z zakresu sygnalizacji wzrokowej statków morskich zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami o Zapobieganiu Zderzeniom na Morzu. Będzie stanowić świetną pomoc naukową dla kursantów szkół żeglarskich.

Aplikacja podzielona jest na trzy tryby. Pierwszy nazywa się „Nauka”. Pozwala na przeglądanie różnych typów statków, obracanie grafiki z każdej strony oraz zapoznanie się z niesionym oświetleniem każdego z nich z góry i z boku. Kiedy przejdziemy do „Treningu”, ukaże się nam widok losowego statku w widoku bocznym, a naszym zadaniem będzie wybranie prawidłowej odpowiedzi spośród czterech podanych. W tym trybie możemy korzystać z dodatkowych podpowiedzi. Ostatnim elementem jest „Egzamin’, który wygląda prawie identycznie, jak moduł poprzedni, ale nie występuje w nim opcja podpowiedzi. Jeśli wynik egzaminu okaże się pozytywny, użytkownik może podzielić się swoim osiągnięciem ze znajomymi. „Światła Statków” można, po części, personalizować do naszych potrzeb poprzez dobór ilości pytań egzaminacyjnych czy wybór języka aplikacji.

Podobnie do wyżej wymienionych aplikacji, „Światła Statków” są dostępne tylko w sklepie Google Play i aby z niej skorzystać należy posiadać telefon z Androidem 4.1 lub nowszym. Aplikacja jest całkowicie darmowa, co stanowi dużą zaletę.

Anchor Watch / Alarm (Android) i Anchor Alarm (iOS)

Aplikacja przyda się każdemu, kto choć raz obawiał się, że np. podczas snu lub wyjścia do portu, zarzucona kotwica się obluzuje i statek zacznie dryfować. Pozwala na monitoring położenia jachtu za pomocą GPS. W „Anchor Watch / Alarm” działa opcja powiadamiania SMS – em albo e -mailem o zmianie położenia naszej łodzi. Trzeba wziąć jednak pod uwagę, że dokładność aplikacji, w dużej mierze będzie zależeć od parametrów systemowych oraz samego sprzętu.
Aplikacji działających na podobnej zasadzie w Google Play jest całkiem sporo. „Anchor Watch / Alarm” jest bezpłatna i działa na telefony z Androidem w wersji 5.0 i na nowszych systemach operacyjnych. Dla telefonów firmy Apple dobrym zamiennikiem będzie „Anchor Alarm”, który posiada podobne funkcje. Aplikacja jest przeznaczona dla iPhone’ów w wersji nie starszej niż iOS 9.0.

Marine Weather | SailGrib Free

Aplikacja pogodowa przeznaczona specjalnie dla żeglarzy i ukierunkowana na ich potrzeby. Aby prognozy cechowały się jak najwyższą sprawdzalnością, dane pogodowe pobierane są z kilku źródeł. Dzięki temu narzędziu, żeglarz, dowie się o przewidywanej sile wiatru, ciśnieniu, ilości opadów atmosferycznych, zachmurzeniu, temperaturze powietrza oraz parametrach fal, jak ich wysokość, okres, czy uśredniony kierunek. Posiadacz aplikacji może dostosować ją do indywidualnych preferencji i wyświetlać mapy z izobarami, mapami temperatur, zachmurzenia, opadów, wskaźnika CAPE i wiele innych. Do interesujących funkcji zalicza się kalkulator pływów, który nie wymaga połączenia z internetem.

„Marine Weather” jest jedną z serii aplikacji SailGrib, można ją pobrać na smartfona z Androidem w wersji 5.0 lub młodszej i jest darmowa.

SeaHelp

Aplikacja skierowana do żeglarzy podróżujących po wodach Chorwacji, Słowenii, północnych Włoszech i Balearów. Powstała, aby uzupełnić standardowe procedury alarmowe i zapewnić skuteczniejszą pomoc w sytuacji zagrożenia. Kiedy żeglarz znajdzie się w niebezpieczeństwie, powinien uruchomić aplikację „SeaHelp” i wcisnąć przycisk pomocy. Automatycznie wygenerowany SMS trafia do centrum operacyjnego. Niezwłocznie po otrzymaniu zawiadomienia, centrum dzwoni na otrzymany numer, aby zdobyć więcej informacji o sytuacji żeglarza i na ich podstawie organizuje akcję ratunkową. Znaczącym atutem jest brak potrzeby połączenia aplikacji z łączem internetowym.

„SeaHelp” można pobrać zarówno na urządzenia mobilne z system Android (wersja 4.4 lub nowsza), jak i iOS (wersja 11.0 lub nowsza). Ani w sklepie Google Play ani w App Store pobranie aplikacji nie łączy się z żadnymi kosztami.

Marine Wind Calculator

Aplikacja, która przyda się każdemu miłośnikowi wodnych podróży albo osobom zaciekawionym tematem morskich parametrów. „Marine Wind Calculator” pozwala na przekonwertowanie wskaźników siły wiatru na różne skale. Aplikacja jest wyposażona w konwerter skali Beauforta, węzłów, metrów na sekundę, kilometrów na godzinę, mili na godzinę oraz wspólnych nazw wiatrowych. Jest bardzo prosta w obsłudze i czytelnie przedstawia dane.
Dostępna dla użytkowników telefonów z systemem operacyjnym Android w wersji 1.6 lub młodszej i jest w pełni bezpłatna.

Wind Calculator (Android) i Calculator True-Wind (iOS)

Przydatną opcją, podczas żeglugi, jest możliwość obliczenia kierunku i prędkości wiatru. Właśnie takie funkcje prezentują te aplikacje. Działają w oparciu o rzeczywistą prędkość statku, prędkość wiatru pozornego, kąt wiatru pozornego do statku i jego kurs.

„Wind Calculator” jest darmową aplikacją dostępną w sklepie Google Play dla telefonów z Androidem nie starszym niż wersja 4.0. Natomiast posiadacze sprzętu działającego na systemie operacyjnym iOS mogą swobodnie pobrać „Calculator True-Wind”. Jest to jednak aplikacja płatna, a cena jest równa 1,99 $. Będzie dobrze działać na urządzeniach z wersją iOS 9.1 lub nowszą.

Click&Boat – Czarter jachtów

Przydatna aplikacja dla żeglarzy, którzy nie posiadają łodzi na własność i korzystają z czarterów. Bardzo wygodna forma wynajmu różnego rodzaju jednostek wodnych, od żaglówek i katamaranów, przez łodzie motorowe i mieszkalne, aż po pontony RIB, a nawet skutery wodne. Aplikacja oferuje łodzie od użytkowników prywatnych, ale też od profesjonalnych armatorów. Istnieje opcja wynajmy razem ze sternikiem albo bez niego. Dla osób, które wystawiają swoją łódź na wynajem przez „Click&Boat” czeka szereg udogodnień. Można, tylko z poziomu telefonu, wystawić ogłoszenie, zarządzać rezerwacjami, kontaktować się z klientami albo aktualizować kalendarz. Aplikacja umożliwia czarter jachtów nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Aktualnie dostępne jest ponad 600 miejsc w aż 50 krajach.

„Click&Boat” to darmowe narzędzie, możliwe do instalacji na telefonach pracujących na systemie Android (wersja 4.4 lub nowsza) oraz smartfonach marki Apple (wymagany iOS 11.0 lub nowszy).

Twórcy aplikacji żeglarskich wykazują się ogromną kreatywnością przy projektowaniu narzędzi dla miłośników pływania na łodzi. Korzystajmy z nowinek techniki, a być może odkryjemy nowe, nieznane nam jeszcze, aspekty żeglugi.

Bibliografia:
https://apps.apple.com/au/app/anchor-alarm/id1428485893
https://apps.apple.com/us/app/click-boat-yacht-charters/id933102632
https://apps.apple.com/us/app/seahelp/id387967419
http://www.czarterjachtow.net/blog/item/39-aplikacje-przydatne-na-rejsie.html

Top 5 – mobilne aplikacje Android dla żeglarzy | Czarter jachtów Giżycko


https://play.google.com/store/apps/details?id=appinventor.ai_kajetan_jakszycki.Mazury_Mini_Locja
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.clickandboat.androidphone&hl=pl
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.marinetraffic.android&hl=pl
https://play.google.com/store/apps/details?id=nl.fampennings.vessellights&hl=pl
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.webmajstr.anchor&hl=pl
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sailgrib&hl=pl
https://play.google.com/store/apps/details?id=mwmbb.seahelp&hl=pl
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ondeckapps&hl=pl
https://radarstatkow.pl/marine-traffic/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content