Wielki Przegląd Polskich Zespołów i Wykonawców Szanty – część V

Przechodzimy do kolejnej części naszego przeglądu. Zaprezentujemy nieco nowsze zespoły zajmujące się muzyką spod znaku wiatru i wody, których piosenki warto na stałe dołączyć do swojej szantowej playlisty.

TRZY MAJTKI

Choć nazwa grupy TRZY MAJTKI pojawiała się nieco wcześniej (zespół podaje informację, że miało to miejsce już w 1998 roku), to o początkach profesjonalnego grania możemy mówić od lata 2003, kiedy to grupa zaczęła regularnie koncertować. Początkowo, z braku autorskiego repertuaru, wykonywali głównie znane żeglarskie standardy. Utwory te zdominowały ich debiutancką płytę, zatytułowaną „Z prądem”, która ukazała się w 2004 roku.

Najciekawsze są na niej jednak trzy autorskie utwory, które wskazały kurs, jakim zespół podąża do dziś. Choć zdarza im się sięgać po folkowe utwory z tradycji anglosaskiej, to jednak w ich obecnym repertuarze dominują własne kompozycje, stylizowane na folkowe granie. Aktualne brzmienie najlepiej definiuje druga płyta zespołu, wydana w 2015 roku, zatytułowana „40 Years Old”. Dyskografię TRZECH MAJTKÓW uzupełnia singiel z 2006 roku, zatytułowany „Zima”, na którym znalazły się piosenki „Zima” i „Krótka piosenka o świętach Bożego Narodzenia”.

WŁASNY PORT

Energetyczna i kreatywna grupa z Bydgoszczy, która wykonuje piosenki żeglarskie od 2003 roku. Zaskakują słuchaczy nowymi pomysłami i chociaż opierają się na tradycyjnych brzmieniach, nie boją się eksperymentować. Zaczynali w trójkę, w składzie: Piotr Gąsiewski, Rafał Ordak i Marcin Kijak, grając w okolicznych klubach. Z czasem dołączył do nich akordeonista Maciej Drapiński.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat WŁASNY PORT uczestniczył w licznych festiwalach i zagrał niezliczoną ilość koncertów, z których publiczność zawsze wychodziła zadowolona. Zespół nagrał dwie płyty autorskie: „Dzięki wam” (2013) i „Kiedy wracam” (2015). Wcześniej, w 2012 roku, ukazała się koncertowa płyta, na której WŁASNY PORT towarzyszy bydgoskiemu bardowi Leonardowi Lutherowi. Album sygnowany nazwą LEONARD LUTHER & WŁASNY PORT nosi tytuł „Live”.

DRAKE

Tradycyjne melodie oraz autorskie utwory, utrzymane w klimacie morskiego folku, stanowią kwintesencję repertuaru grupy DRAKE. Zespół powstał w 2004 roku, kiedy w jednym z częstochowskich klubów postanowiono uczcić muzycznie irlandzkie święto „Dzień św. Patryka”. Do wspólnego grania zwołali się muzycy, z których część występowała wcześniej – jeszcze w latach 90-tych – w zespole SIR FRANCIS DRAKE. Wspólne granie tak bardzo im się spodobało, że postanowili ponownie założyć zespół, którego nazwa nawiązuje do poprzedniej – DRAKE. Zaczynali od imprez plenerowych i koncertów w częstochowskiej „Tawernie Port”. Przełomem okazało się uczestnictwo w festiwalu „Morskie Opowieści” w Morsku koło Zawiercia w 2004 roku. Zwycięstwo w konkursie dało im szansę pokazania się szerszej publiczności, na kolejnych festiwalach szantowych w całym kraju.

Zespół nagrał dwie autorskie płyty. Z debiutanckiego krążka, zatytułowanego „Talizman” (2007), pochodzą takie utwory jak: „O chłopcu co się morza trochę bał”, „Szum oceanu”, czy „Wicher statek gna”. Druga płyta to wydana w 2011 roku „Legenda”. Zawiera ona dziesięć utworów, a w tym między innymi: „Rum i tytoń”, „Ostatni ziemi brzeg”, „Stary Dan Tucker”, czy „Pożegnanie”. Muzykę zespołu DRAKE można też znaleźć na kilku muzycznych składankach, np. na płycie „ Przerwany rejs”, która powstała w ramach akcji pomocy dla uszkodzonego żaglowca „Fryderyk Chopin”. Zespół ma również na koncie niewydany dotąd materiał, zarejestrowany wspólnie z grupą RYCZĄCE DWUDZIESTKI.

OJ TAM

Grupa Oj Tam założona przez autentycznych miłośników pływania pod żaglami, powstała w 2005 roku i szybko podbiła serca słuchaczy swoją balladowo-akustyczną muzyką. Oryginalny skład tworzyli Justyna Rodasik (skrzypce, wokal) i Marek Mazurski (gitara, wokal). Pierwszy koncert zagrali w Tawernie Port dokładnie 10 listopada 2005 roku. Potem grupa rozwijała się, podbijając sceny polskie i międzynarodowe.

Zdobyli sporo nagród i wyróżnień, m.in. na I Jurajskim Festiwalu Wodnym w Poraju (2007), na festiwalu „Na fali” w Kołobrzegu, „Szanta Claus Festiwal” w Poznaniu (2008), „Kopyść” w Białymstoku i na Festiwalu Młodych Szantymenów w Sztynorcie (2011). Nie można też nie wspomnieć, że zdobyli Nagrodę Prezydenta Miasta Krakowa za Najlepszy Debiut na prestiżowym festiwalu „Shanties” w 2012 roku. Uczestniczyli też W Londyńskich Spotkaniach Szantowych, w Londynie i Birmingham w latach 2008 i 2009.

Aktualnie zespół tworzą Marek i Tatiana Mazurska (wokal, keytara), niekiedy na scenie wspierają ich Dariusz Lech (gitara basowa) i Anna Kasprzyk (skrzypce).

BETTY BLUE

Zespół BETTY BLUE specjalizował się w poezji i balladzie marynistycznej. Koncerty tej grupy były zazwyczaj nastrojowe i poważne, choć czasem wzbogacane o bardziej rozrywkowe elementy. Pierwotnie BETTY BLUE grało jako duet Eli i Pawła Kołodziejczyków. Po raz pierwszy pod tą nazwą zagrali we Wrocławiu, w 2005 roku. W późniejszym czasie dołączył do nich gitarzysta basowy, Bartosz Gielzak.

BETTY BLUE grywali na festiwalach organizowanych w całej Polsce. Odwiedzili m.in. „Złoty Sekstans” w Pobierowie, „Szanta Claus Festiwal” w Poznaniu, „Eko-Tratwę” w Katowicach, a zwyciężyli na konkursach „Szantki” w Kędzierzynie-Koźlu, „Szanty na Trójkącie” w Mysłowicach, „Zęza” w Łaziskach Górnych oraz na łódzkim „Kubryku”.
Grupa pozostawiła po sobie płytę „Z błękitem w tle”, wydaną w 2008 roku. Zawiera ona autorski repertuar, obok nagrań studyjnych znalazły się na niej piosenki zarejestrowane podczas „Zaduszek Szantowych” w Kielcach, w październiku 2007 roku.

ZAŁOGA DR. BRYGA

Pochodząca z Giżycka ZAŁOGA DR. BRYGA to propozycja dla miłośników mocniejszych, rockowych utworów, osadzonych tekstowo w tematyce morskiej i żeglarskiej. Repertuar ZAŁOGI DR. BRYGA to tzw. rock marynistyczny. Większość utworów to autorskie kompozycje członków zespołu, jednak na koncertach sięgają czasem po standardy piosenki żeglarskiej, które wykonują we własnych aranżacjach. Dewizą grupy stała się muzyczna zabawa, którą zespół zaraża publiczność na każdym kolejnym koncercie.

Historia grupy zaczęła się w lipcu 2005 roku, kiedy to dwóch przyjaciół – Dominik Kaźmierczak i Michał Brzozowski – postanowili pokazać szerszej publiczności swoją tzw. „garażową muzykę”. Obecnie działają w szerszym składzie. Dołączyli do nich: Agnieszka Brzozowska, Paweł Raczyński i Wojciech Żukowski. Ostatnie kilkanaście lat artystycznej pracy zaprowadziło ZAŁOGĘ na wiele ważnych festiwali, w tym m.in. na Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Kopyść” w Białymstoku, gdzie w 2008 roku zajęli drugie miejsce, czy na Festiwal Rock Szanty Serwy, na którym w 2009 roku otrzymali Nagrodą Publiczności i Nagrodą dla Instrumentalisty, czyli w tym przypadku dla Dominika Kaźmierczaka.
Zespół można było usłyszeć w lokalnych rozgłośniach radiowych, a nawet oglądać w programach telewizyjnych. Odwiedzili stacje TVP Polonia, TVP INFO, TVP1 i wystąpili w programie „Kawa czy Herbata”.

Kolekcjonerzy płyt z muzyką spod znaku wiatru i wody zapewne z chęcią nabędą którąś z płyt zespołu. Ich pierwsze wydawnictwo ukazało się w 2009 roku, jako mini album, zatytułowany „No Shanties Inside”. Ich kolejne krążki to: „Na Wschodnim Pacyfiku” (2011), „Wbrew” (2012), „Miejsce” (2015) i „Jeszcze raz” (2019).

ZMIANA WACHTY

Suwalska Formacja Szantowa ZMIAN WACHTY aktywnie działa od 2006 roku. Jej liderem jest Emil Kulbacki, znany animator lokalnej sceny piosenki żeglarskiej. Grupa zajmuje się współczesną muzyką marynistyczną i wykonuje głównie autorski piosenki żeglarskie, jednak znajdziemy w ich repertuarze również utwory z nutkami folku polskiego, francuskiego i irlandzkiego. Repertuar formacji jest zatem bardzo różnorodny. Pod względem wykonawczym, na ich koncertach usłyszymy zarówno skoczne marynarskie melodie to tańca, jak i klimatyczne, nastrojowe ballady, a nawet tradycyjny śpiew a capella.

Na swoim koncie mają II miejsce w konkursie oraz Nagrodę Publiczności na białostockim XXIV Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Kopyść” w 2008 roku, I nagrodę na Festiwalu „Jeziorak Szanty” w Iławie w 2009 roku, a także udział w Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Shanties” w roku 2010. W tym samym roku ukazała się również debiutancka płyta tej formacji, zatytułowana „Wigierski Rejs”. Znalazło się na niej 11 autorskich utworów.

 

Tak jak wspomniani powyżej artyści, związani ze sceną piosenki żeglarskiej muzyki, tak i my nie zwalniamy tempa! Przed nami już wkrótce kolejna odsłona Wielkiego Przeglądu Polskich Zespołów i Wykonawców

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content