Historia Festiwalu Rawa Gra Szanty

Początki Festiwalu

Początki piosenki żeglarskiej w Rawie nierozerwalnie wiążą się z Maratonem Pływackim im. Pawła Pioruna organizowanym przez rawski WOPR. W 2014 roku organizatorzy jubileuszowej, dwudziestej edycji uznali, że warto uświetnić ją koncertem. Rzeczą oczywistą było to, że wodniacy nie mogli wybrać innego gatunku niż piosenka żeglarska. Ze względu na powiązania rodzinne oraz koleżeńskie z WOPR, od lat organizację Maratonu wspierali członkowie Stowarzyszenia Topory. Dzięki nim koncert w Rawie Mazowieckiej zagrał Artur „Zibi” Zdanowicz, lider znanej warszawskiej formacji – „Wyciągnięci z Messy”.

Koncert przyjęty został z ogromnym entuzjazmem, co spowodowało, że organizatorzy postanowili dać Rawie „więcej szant” i rozwijać pomysł, który miał być tylko epizodem. W kolejnych latach impreza się usamodzielniła, a główny ciężar organizacji wzięło na siebie wspomniane już Stowarzyszenie Topory, choć rawski WOPR nigdy nie przestał wspierać imprezy. Festiwal wzbogacał się o kolejne elementy m.in. konkurs dla wykonawców amatorskich i pół amatorskich o Złotą Szeklę burmistrza Rawy Mazowieckiej, gry terenowe, jarmark regionalny i wiele innych.

Kolejne edycje

Czwarta edycja była już imprezą trwającą dwa dni i mającą zasięg ogólnopolski. Poszerzył się też repertuar, bo oprócz pieśni żeglarskich i szant można było usłyszeć piosenkę turystyczną, autorską czy poezję śpiewaną.

Na scenie Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej i Turystycznej „Rawa Gra Szanty’’(tak brzmi pełna nazwa festiwalu) występowały prawdziwe legendy, takie jak: Cztery Refy, Mechanicy Shanty, Czerwony Tulipan czy Lubelska Federacja Bardów. Festiwal dorobił się też przyjaciół wśród artystów, którzy oprócz niemal corocznych występów zaangażowali się również w jego organizację. Ciężko wyobrazić sobie ten event bez North Cape, Tomasza „Gr0ma” Paciorka czy Projektu Laureaci.

VII Festiwal Rawa Gra Szanty

Wydawać by się mogło, że rozwój festiwalu zahamuje pandemia, tak jak zastopowała wiele podobnych inicjatyw. Jednak dla grona organizatorów było nie do pomyślenia, żeby zrezygnować. Dlatego także w tym roku, już po raz siódmy będziecie mieli szansę zobaczyć i przede wszystkim usłyszeć artystów festiwalowych tyle, że w wersji online. A przede wszystkim odpowiedzieć na fundamentalne pytanie: ‘’Co robi Rawa? Gra Szanty!!!’’

Strona Festiwalu: https://rawagraszanty.topory.org/

Wydarzenia Festiwalowe: https://www.kochamszanty.pl/koncerty-wydarzenia/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content