Yellow Cup 2020 – oldboy’e na Optymistkach po raz dwudziesty!

Jednym z najpopularniejszych typów żeglarskich wydarzeń i spotkań towarzyskich są regaty. Zawody w tym stylu odbywają się już od XIV w. i są przeprowadzane na rozmaite sposoby. Stosuje się podziały regat żeglarskich ze względu na liczbę wyścigów, rodzaj trasy, rodzaj jednostek pływających czy na sposób obliczania wyników. Mogą też występować kryteria wiekowe. Takie imprezy odbywają się regularnie i zrzeszają tłumy zapaleńców, zarówno amatorów jak i profesjonalistów. Czy regaty Yellow Cup mogą Nas jeszcze czymś zaskoczyć? Oczywiście!

Optimist źródło: Wikipedia

Optimist źródło: Wikipedia

Oldboy’e na start!

Yellow Cup w Iławie jest wydarzeniem jedynym w swoim rodzaju, nigdzie indziej na świecie nie zorganizowano regat żeglarskich w takim stylu. W zawodach mogą brać udział bowiem tylko osoby, które przeżyły ponad trzydzieści wiosen i co ważniejsze zawodnicy będę rywalizować na jednoosobowych łodziach klasy Optymist, czyli na malutkich jednostkach służących do nauki żeglarstwa dzieci! Przyznajcie, że na samą myśl macie banana na twarzy!

Historia iławskich regat

Restauracja Yellow, mieszcząca się zaraz u wybrzeża mazurskiego jeziora Mały Jeziorak, to właśnie to miejsce zapisało się na łamach historii regat Yellow Cup. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX w. grupka przyjaciół, spędzając czas w tejże restauracji, stworzyła ideę niesamowicie optymistycznej imprezy skierowanej zarówno do miłośników żeglarstwa, jak i zwykłych mieszkańców Iławy i postanowiła wprowadzić ją w życie. Od tamtego czasu, dzięki umiejętności dążenia do wyznaczonego celu, pomysł Marka Siłki i jego przyjaciół jest realizowany w okresie letnim niemalże co roku. Wystąpiły tylko dwie przerwy w latach 2015 i 2018.

Pierwotnie bazą dowodzenia była wspomniana restauracja Yellow. Następnie, po jej zamknięciu, w 2017r. rolę tę przejęła restauracja „U Czapy”, która powstała na miejscy Yellow. Rok temu, bazą dziewiętnastej edycji wydarzenia była klimatyczna tawerna Kaper, zlokalizowana zaledwie 100m dalej na południe.

Dlaczego Optymistki?

Mówi się, że Optymist to najmniejsza, monotypowa klasa jachtów. Należy do łodzi przeznaczonych na regaty i jest przeznaczona dla dzieci i młodzieży, których wiek nie przekracza piętnastego roku życia. Idealna łódź do nauki żeglarstwa. Co ciekawe, jachty Optimist to najpopularniejsze łódki na świecie. Liczba zarejestrowanych obiektów jest większa od 200000, a biorąc pod uwagę fakt, że nie wszystkie łodzie są rejestrowane, w użyciu jest ich znacznie więcej.

Ale skąd pomysł na połączenie malutkich jachtów z oldboy’ami?

Po pierwsze, mężczyźni w sile wieku, na małych łódkach mogą wyglądać karykaturalnie, ale właśnie te regaty nie są brane do końca na serio, nadaje im prawdziwego uroku. Zawody w takich okolicznościach to nie tylko rywalizacja, ale przede wszystkim pozytywne doświadczenie, które zostanie we wspomnieniach uczestników na długo. Nawet przegraną, w tak pozytywnej atmosferze, można traktować jak sukces!

Yellow Cup Optymist źródło: http://ilawa.wm.pl/

Yellow Cup Optymist źródło: http://ilawa.wm.pl/

Innym, bardziej praktycznym powodem była dobra dostępność łodzi typu Optymist. Łódki, na których szkolą się szkraby, są zawsze łatwo dostępne, dzięki iławskiemu Stowarzyszeniu Sportów Wodnych MOS, organizatorowi między innymi żeglarskich półkolonii dla dzieci i młodzieży.

Co więcej, małe Optymistki to obiekty, z którymi miał do czynienia niemal każdy żeglarz. Możliwość ponownego wejścia na pokład tej łodzi, dla wielu będzie wiązało się z sentymentalnym westchnieniem i powrotem do lat młodości, kiedy ich żeglarskie umiejętności dopiero raczkowały. Każdy lubi czasami powspominać stare, dobre czasy.

Yellow Cup 2020

A więc to już oficjalna informacja! 1 sierpnia, w sobotę, odbędzie się jubileuszowa, dwudziesta edycja Ogólnopolskich Regat Oldboyów Yellow Cup! Co więcej, wyjątkowo regaty odbędą się w innej lokalizacji. W latach poprzednich zawody organizowano na Jezioraku Małym, ale w tym roku, decyzją organizatorów ze Stowarzyszenia Sportów Wodnych MOS w Iławie, imprezę przeniesiono na Jeziorak Duży. Biuro regat zostanie umiejscowione w Ekomarinie Iława w okolicach bazy wioślarskiej oraz Dzikiej Plaży. Zarezerwujcie sobie czas w pierwszy weekend sierpnia, bo będzie się działo!

Stowarzyszenie Sportów Wodnych MOS Iława, czyli organizator na medal

Stowarzyszenie nieprzypadkowo podjęła się przygotowania regat żeglarskich Yellow Cup. Główną misją iławskiego stowarzyszenia jest propagowanie i prowadzenie działalności sportowej z naciskiem na zachęcanie do sportów wodnych dzieci i młodzieży. Wspieranie żeglarstwa i prowadzenie zajęć aktywizujących najmłodszych to jego główny cel. Zarząd stowarzyszenia wziął sobie za priorytet umożliwienie dzieciom rozwoju w sportach wodnych, szerzenie wiedzy na temat turystyki wodnej i organizację zajęć oraz wydarzeń związanych z żeglarstwem.

O Stowarzyszeniu Sportów Wodnych w Iławie jest głośnio nie tylko w Polsce, ale i na świecie! Dzięki utytułowanym żeglarzom, do których należą Agata Barwińska, Wiktoria Gołębiowska, czy Piotr Malinowski organizacja jest rozpoznawalna i łatwiej jest jej tworzyć oryginalne projekty.

Nie można także zapomnieć o organizowanych regularnie, w każdym sezonie letnim, półkoloniach skierowanych dla dzieci i młodzieży już od szóstego roku życia. Na młodych czekają zajęcia żeglarskie oraz nauka windsurfingu.

Regaty – wydarzenie dla każdego?

Na pewno regaty żeglarskie w Iławie wydają Ci się interesujące, ale być może masz jeszcze wątpliwości, czy Yellow Cup to wydarzenie dla Ciebie. Nawet, jeśli nie żeglujesz albo nie spełniasz kryterium wiekowego tych zawodów, nie rezygnuj od razu! Każdy będzie się świetnie bawił!

Zdecydowanie wzięcie udziału w rywalizacji to świetna zabawa i przygoda, o której nie sposób zapomnieć. Nie liczy się jednak tylko wygrana, ale także wspólnie spędzony czas w otoczeniu osób podzielających te same zainteresowania. Pozytywna energia będzie się udzielać każdemu, kto odwiedzi Iławę 1 sierpnia. Dlatego nawet w przypadku, gdy nie możesz lub nie chcesz brać udziału w zawodach, nie pożałujesz przyjazdu nad Jeziorak. A jeśli boisz się, że to wydarzenie skierowane tylko dla dorosłych, nie masz racji. Dzieci także nie będą się nudzić, gdyż organizatorzy zadbali o szereg atrakcji dla maluchów.

Poza tym, Iława jest świetnym miejscem na spędzenie weekendu i relaks na łonie natury. Dobrym pomysłem jest przyjazd do miasta w sobotę, aby wstąpić na regaty Yellow Cup i zostać aż do niedzieli, w celu jak najlepszego poznania tego pięknego kawałka Polski.

Iława – miasto niespodzianek

Mieszczące się w województwie warmińsko-mazurskim miasteczko czasami może być pomijane przez turystów na rzecz popularniejszych miejscowości kojarzonych z jeziorami, np. Giżycka. To bardzo duży błąd, ponieważ Iława jest pełna atrakcji!

Największą zaletą miasta jest umiejscowienie nad Jeziorakiem, czyli najdłuższym i szóstym pod względem powierzchni jeziorem w Polsce. Zbiornik wodny charakteryzuje się przepiękną linią brzegową, a urokliwe zatoki i zatoczki oraz linia drzew lasów Parku Krajobrazowego Parku Iławskiego dosłownie zapiera dech. Osoby aktywne bez problemu znajdą nad Jeziorakiem coś dla siebie. Infrastruktura turystyczna pozwala na uprawianie windsurfingu, kajakarstwa, żeglarstwa i wiele innych sportów wodnych. Miłośników fauny zainteresuje bogactwo ptactwa i ryb. Bieliki, perkozy, czaple, kormorany, rybołowy, czy kaczki to tylko kilka z gatunków ptaków, które żyją na tych terenach.

Nie można zapomnieć o Ekomarinie Iława, obiektu obsługi ruchu żeglarskiego, gdzie będzie się znajdowało biuro regat Yellow Cup. Ta ekologiczna mini przystań cieszy się popularnością od samego początku jej działalności. Oprócz niesamowitego widoku na jezioro i punktu widokowego z wieżyczki, jej zaletą przyjazność dla środowiska naturalnego. Ekomarina chroni, utrzymuje czystość Jezioraka oraz stanowi punkt pierwszej pomocy dla żeglarzy.
Ciekawostką jest, że w Iławie znajduje się najnowocześniejszy obiekt żeglarski Warmii i Mazur, a mianowicie Port Śródlądowy Iława. Część towarowa portu mieści nawet dwanaście jednostek pływających!

Atrakcje w Iławie

Warto spędzić słoneczny dzień na jednej z iławskich plaż. Kąpiele wodne w Jezioraku umilą czas w gorące, letnie dni. Najbezpieczniej jest wybrać te, które są objęte nadzorem wyspecjalizowanych ratowników. Przy ul. Kajki znajduje się wyremontowana plaża, przy której można znaleźć plac zabaw dla dzieci, boisko do siatkówki plażowej oraz wypożyczalnię sprzętu wodnego.

Spragnionych sztuki oraz fanów historii powinna zaciekawić Żeglarska Izba Pamięci. Podczas zwiedzania z przewodnikiem lub na własną rękę można oglądać pamiątki, dyplomy i odznaczenia zasłużonych kapitanów.
Po zakończeniu II wojny światowej, większa część miasta została zniszczona, ale na szczęście uchowało się kilka perełek architektonicznych, które warto zobaczyć podczas spaceru uliczkami Iławy. Jednym z zabytków kojarzących się z Iławą jest młyn wodny na rzece Iławce, ponad to na uwagę zasługuje gotycki kościół, nazywany czasem „Czerwonym Kościołem”, a także neobarokowy ratusz.

Natomiast Centrum Turystyczno – Rekreacyjne w Iławie sprawdzi się zarówno osób pragnących spędzenie czasu w pojedynkę, ale także dla rodzin z dziećmi. Kręgielnia, basen, siłownia, sauna, komnata solna oraz solarium to atrakcje oferowane przez Centrum. Idealne miejsce na pochmurną, deszczową pogodę.

Dołącz do Yellow Cup!

Jeśli jesteś już przekonany, że chcesz przeżyć dzień pełen wyzwań i poczuć ducha rywalizacji podczas XX. Ogólnopolskich Regat Żeglarskich Yellow Cup i przy okazji poznać okolicę Iławy, zapisz się na wydarzenie! Możesz zgłosić chęć udziału w regatach oldboy’ów przez stronę internetową Stowarzyszenia Sportów Wodnych w Iławie albo na miejscu od 11.30.

Powalająca frekwencja na regatach Yellow Cup wciąż nie jest priorytetem organizatorów. W randze hierarchii ważności na piedestale stoi prezentacja ducha żeglarstwa, promocja sportów wodnych i turystyki wodnej. Katarzyna Grabkowska tłumaczy, że zrozumiałe jest, że nie wszyscy muszą interesować się żeglarstwem. Pomimo tego, poznawanie nowych rzeczy zawsze jest w cenie, a nie każdy może pochwalić się uczestnictwem w tak niekonwencjonalnym evencie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content