Bałtycki Festiwal Piosenki Morskiej w Gdyni

Historia Bałtyckiego Festiwalu Piosenki Morskiej w Gdyni.

W czerwcu 1986 roku przy wparciu Wyższej Szkoły Morskiej (wcześniej Akademii Morskiej, a obecnie już Uniwersytetem Morskim), Urzędu Miasta Gdyni i Centrum Wychowania Morskiego ZHP urodził się I Bałtycki Festiwal Piosenki Morskiej.

Pomysłodawcą i organizatorem imprezy była i jest do dnia dzisiejszego Jolanta Klupś. Pierwsze edycje Festiwalu to trzydniowe imprezy z koncertami, które odbywały się w kilku miejscach miasta. Zmagania konkursowe można było zobaczyć w klubie „Bukszpryt” Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni. Część festynowa imprezy toczyła się na scenie ustawionej na Targu Rybnym. Poprzedzała ją zawsze parada ulicami miasta, uczestników Festiwalu i orszaku Neptuna. Duża scena, gdzie toczyły się główne koncerty, była ustawiona na Skwerze Kościuszki w pobliżu „Daru Pomorza”. Koncerty finałowe już od drugiego Festiwalu odbywały się w Teatrze Muzycznym. W późniejszych latach, zmieniały się miejsca, usytuowanie sceny, zmieniali wykonawcy, termin festiwalu, ale zawsze była to Gdynia, która jest do dzisiaj miastem gospodarzem Festiwalu.

Kolejne lata BFPM w Gdyni

Przez lata istnienia, Festiwal gościł największe gwiazdy muzyki morskiej z kraju i ze świata. Na scenie BFPM, śpiewał też ostatni wówczas żyjący, zawodowy szantymen Stan Hugil, pracujący na początku XX wieku w tej roli na pokładach żaglowców.

Koncerty festiwalowe piosenki morskiej i żeglarskiej w najlepszych autorskich wykonaniach, skupiają zawsze wokół sceny miłośników tej muzyki, mieszkańców i turystów. Festiwal jest imprezą niebiletowaną, otwartą dla publiczności.

Przypominamy, że w tym 2020 roku odbędzie się XXXV BAŁTYCKI FESTIWAL PIOSENKI MORSKIEJ W GDYNI

2 komentarze

  • THE Cotton pisze:

    Super impreza mam plakaty, które wiszą domku letniskowym. Brałam w nich udział z zespołem ” Bez Szefa” z Tarnowa finał w Teatrze Muzycznym. A mój mąż z zespołem ” Deck” wygrał nagrodę Rektora WSM rejs Darem Młodzieży. Piękne wspomnienia, śpiewamy dalej razem w nowym zespole( połączone siły obu zespołów). Pozdrowienia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content