Żeglarze Portowi

„ Żeglarze Portowi ” to zespół wykonujący piosenki żeglarskie, na który trzeba zwrócić uwagę. Tym, co ich charakteryzuje, jest pozytywne nastawienie i świetny kontakt nawiązywany z publicznością.
W skład zespołu wchodzą Michał Danielewicz oraz Dariusz Wołosewicz. Obaj śpiewają, a dodatkowo Danielewicz gra na gitarze i banjo, a Wołosewicz pełni funkcję gitarzysty basowego. Członkowie grupy opierają swoją działalność na twórczości Michała Kowalczyka.

Kariera Michała Kowalczyka zaczęła się dość przypadkowo, gdyż jednego dnia ktoś po prostu „wypchnął’ go na scenę, Kowalczyk zaśpiewał i już z desek polskiej sceny szantowej nie schodził. Grywał z zespołem „Spinakery”, ale dawał też występy solowe.
Jego ukochanym regionem była popularna Kraina Wielkich Jezior Mazurskich i najczęściej właśnie tworzył utwory z Mazurami w tle. Śpiewał o codziennych zmaganiach żeglarzy, o łodziach, rejsach łatwych i przyjemnych i tych z nutką niebezpieczeństwa. Jego repertuar opiewa na ponad 150 utworów, z których korzysta wiele aktualnie działających zespołów szantowych, w tym „Żeglarze Portowi”.
Niestety Michał „Lucjusz” Kowalczyk zapadł na ciężką chorobę. Aby zebrać środki na walkę z chorobą podjęto akcję „Luckie granie”, do której przyłączyli się szantowi wykonawcy, tawerny, puby i organizacje z całego kraju. Kowalczyk przegrał walkę z chorobą 1 maja 2010r..

Wracając do „Żeglarzy Portowych”, grupa funkcjonowała najpierw pod nazwą „Ostatnie Takie Trio”. Zespół przybrał taką nazwę od filmu reżyserii Jerzego Obłamskiego o takim właśnie tytule. Pod tym szyldem, w maju 2015r., ukazała się ich debiutancka płyta zatytułowana „A przy naszym ognisku…”. Zawiera ona dwanaście utworów autorstwa Michała „Lucjusza” Kowalczyka.
Jesienią roku 2016 zespół postanowił dokonać zmiany nazwy. Decyzja była motywowana istnieniem bardzo dużej ilości innych podmiotów wykonawczych posługujących się tą nazwą. Wtedy przybrali miano „Żeglarzy Portowych” i tak jest po dziś dzień.

Luty roku 2017 przyniósł fanom zespołu świetną wiadomość. Grupa wydała kolejny album! Znów skorzystano z piosenek Kowalczyka. Na płycie „Przyjaciółka Żeglarzy” znalazły się zarówno dobrze znane przez publikę utwory, ale też zawarto na niej kilka piosenek, które nie były dotąd publikowane.
W albumie znajdziemy takie nagrania jak, np. piosenka, od której wziął się tytuł płyty, czyli „Przyjaciółka Żeglarzy”, ale też „Gruby”, czy „Biała sukienka”. Co ciekawe, nagrania zostały przeprowadzone w studiu „Leśna Trollnia” w Serwach koło Augustowa oraz w willi „Danielewiczówka” pod Warszawą.

„Żeglarze Portowi” nie zmniejszali tempa i w lipcu 2019r. ukazał się trzeci krążek zespołu. Tym razem zatytułowano album „Woda i Wiatr”. Krążek wyróżnia się tym, że zawiera autorskie utwory grupy. Znajduje się na nim dziesięć piosenek, np. „Słodka Lili”, „Siedem Pogrzebów”, „Droga do Węgorzewa”, czy „Lipcowy Księżyc”. Płyta została doceniona przez warszawskie Radio Wnet jako Płyta Tygodnia.

Warto też poinformować, że w maju tego roku, zespół „Żeglarze Portowi” przekazał, iż pracuje nad nową płytą. Efekt finalny będzie dostępny planowo na jesień 2020r.. Na tą chwilę grupa zaprezentowała grafikę zdobiącą album.
„Żeglarze Portowi” mają na swoim koncie udział w wielu festiwalach piosenki żeglarskiej.
Brali udział w „Kortowiadzie”, czyli największych polskich juwenaliach w Olsztynie, zagrali na „Festiwalu Szanty w Kuźnicach”, „Szantach na Wiśle”, „Festiwalu Latający Holender”, „Festiwalu Jeziorak Szanty”, a także szeregu innych wydarzeń.
Obecnie często grają w tawernach żeglarskich, przykładowo w warszawskich lokalach „Gniazdo Piratów” i „Tawernie Korsarz” albo w Stanicy Wodnej Kietlice. Aktywnie prowadzą swój fanpage na Facebook’u i organizują koncerty w formie Livestream’u.

 


Żeglarze Portowi – Facebook: https://www.facebook.com/%C5%BBeglarze-Portowi-732751216745001/?ref=page_internal

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content