Żeglarskie aplikacje na urządzenia mobilne część III

Szybkość rozwoju technologii może zaskoczyć każdego. Warto jest orientować się też, co przygotowują dla nas projektanci aplikacji na urządzenia mobilne. Już nie raz wspominaliśmy, że potrafią znacząco ułatwić nam życie albo wprowadzić do niego ciekawy element. Powiększamy listę przydatnych żeglarskich aplikacji o kolejne interesujące pozycje.

C – MAP

Ceniona aplikacja nawigacyjna, która przyda się każdemu podczas rejsu, żeglowania i wędkowania, ale też w ramach przygotowania do podróży. Zawiera bazę map morskich, a także informacji nawigacyjnych, drogowych i pogodowych. Dużą zaletą jest dostępność map offline, czyli bez dostępu do internetu.

Poza możliwością pobrania potrzebnych map morskich, dzięki funkcji Autorouting w aplikacji możemy wyznaczyć najwygodniejszą trasę do naszych ulubionych miejsc postojowych. Istnieje opcja zapisywania przebytych tras, wybranych punktów, a także dodawania zdjęć i recenzji charakterystycznych destynacji. C – MAP pobiera również dane AIS (System Automatycznej Łączności), dzięki czemu dostajemy informacje o zbliżających się do naszej łodzi innych jednostkach pływających oraz o prędkości i kursie z jakim płyną.

Aplikację każdy może dostosować do swoich indywidualnych potrzeb. Można przełączać między trybem dziennym i nocnym, personalizować swoje mapy i zaznaczać na nich elementy, które nas interesują. Co więcej, pozwala na udostępnianie naszych podróży znajomym i dzielenie się zdjęciami czy przebiegiem trasy. Do atutów aplikacji należy jej przejrzysta szata graficzna, dzięki której korzystanie z C – MAP jest łatwe i przyjemne.

Aplikacja jest darmowa zarówno w sklepie Google Play jak i App Store, ale istnieje opcja dokupienia map jednego z siedemdziesięciu extra płatnych regionów. Dla telefonów z Androidem wymagany jest system w wersji 6.0 lub nowszy, natomiast urządzenia marki Apple muszą być wyposażone w iOS nie starszy niż wersja 12.0.

Open CPN

Open CPN to głównie program nawigacyjny przeznaczony do użytku na komputerach bądź laptopach, ale ukazała się też jego mobilna wersja. Na uwagę zasługuje fakt, iż program został stworzony przez zespół żeglarzy i jest stale rozwijany i aktualizowany. Open CPN obsługuje mapy rastrowe (BSBv3, S57 ENC), wektorowe (CM93, S57) oraz BSB4 i nv-chart, jeśli zainstalujemy odpowiednie wtyczki. Posiada również szereg innych funkcji. Pozwala na planowanie i obsługę trasy oraz punktów orientacyjnych, nawigacyjnych i odniesienia, nawigację i śledzenie trasy, dostęp do informacji o pływach i prądach, umożliwia wsparcie autopilota, korzysta z AIS i dzięki oddzielnej wtyczce pokazuje przewidywania pogodowe. Co więcej, żeglarz może prowadzić w niej dziennik pokładowy oraz drukować trasy. Z aplikacji Open CPN można korzystać w ponad dwudziestu różnych językach.

Na dzień dzisiejszy (wrzesień 2020r.) aplikacja dostępna jest tylko dla posiadaczy smartfona pracującego na systemie operacyjnym Android (wymagana wersja 3.0 albo młodsza) i jest bezpłatna.

Taider

Kolejna popularna aplikacja nawigacyjna dla żeglarzy pływających po mazurskich jeziorach. Polecana zarówno początkującym, jak i osobom doświadczonym w żeglarskim fachu. Dewizą aplikacji jest zapewnienie jak największego komfortu i bezpieczeństwa ludziom poruszającym się po wodach Krainy Jezior Mazurskich. Użytkownik ma dostęp do wysokiej jakości map batymetrycznych. Obecnie dostępne są mapy takich jezior jak: Ryńskie, Tałty, Mikołajskie, Bełdany, Nidzkie, Roś, Tałtowisko, Jagodne, Boczne, Niegocin, Tajty, Kisajno, Dargin, Łabap, Dobskie, Mamry, Święcajty, a kolejne są w przygotowaniu.

Można na nich znaleźć informacje o lokalizacji pomostów, miejsc do cumowania, stref ciszy, a nawet przybrzeżnych trzciny, lasów i zabudowań. Pomimo tego, obraz jest przejrzysty i wygodny w obsłudze. Umożliwia pływanie w trudnych warunkach meteorologicznych, jak gęsta mgła oraz w nocy. Taider zadba o Twoje bezpieczeństwo, naniesie na mapę nieoznakowane bojami na wodzie mielizny i rafy i w momencie, kiedy odpłyniesz od wyznaczonego szlaku, stale będzie monitorował sytuację i ostrzeże Cię, poprzez sygnał dźwiękowy, o zbliżającej się przeszkodzie.

Dodatkowo, dla posiadaczy aplikacji dostępne są informacje o cenach obowiązujących w konkretnych portach oraz o usługach, z których możemy w nim skorzystać, a nawet o najlepszych tzw. dzikich destynacjach do zacumowania swojej łodzi. Taider łączy się też z Google Earth, co pozwala na odtworzenie przebytej trasy po zakończeniu rejsu.
Aplikacja dostępna jest na telefony z Androidem i z iOS – em. Wygodnie można pobrać i zainstalować Taidera z poziomu strony internetowej aplikacji w przeglądarce. Pierwsze dwadzieścia cztery godziny są traktowane jako okres próbny i przez ten czas korzystanie z aplikacji jest darmowe. Później należy wykupić abonament. W najtańszym wariancie (wrzesień 2020r.) zapłacimy 0,55zl za dzień.

Navisail

Narzędzie przeznaczone do żeglugi śródlądowej po polskich wodach (jeziora i rzeki). Służy do nawigacji i sprawdzi się nie tylko u żeglarzy, ale też u osób pływających na motorówce czy kajaku. Zawiera ponad dwadzieścia tysięcy kilometrów szlaków wodnych na mapach akwenów w Polsce, umożliwiających zaplanowanie ciekawego rejsu i poznawanie nieznanych nam dotąd miejsc. W tym celu umieszczono w aplikacji bazę ponad pięćdziesięciu miejsc i obiektów, które mogą zaciekawić osobę poruszającą się po wodzie. Zaliczają się do nich porty, mariny, restauracje i tawerny oraz stacje paliw i lokalizacje sklepów. Navisail będzie Twoim towarzyszem podczas rejsu, wskaże aktualną pozycję, określi Twoją prędkość i kurs oraz podpowie, co zrobić, aby jak najszybciej dotrzeć do wyznaczonego celu. W liście funkcji dobrej aplikacji nawigacyjnej nie powinno zabraknąć informacji pogodowych. Navisail zaprezentuje Ci prognozy na najbliższe 72 godziny i powiadomi o zbliżających się załamaniach pogody, bez względu, w którym miejscu w Polsce się znajdujesz.

Bardzo dobrą informacją jest, że z Navisail skorzystają nie tylko posiadacze sprzętu elektronicznego z Androidem, ale też Ci korzystający z telefonu z iOS – em. Dla Androida wymagana jest wersja systemowa nie starsza niż 4.0.3, a w przypadku urządzenia marki Apple potrzebny jest iOS 11.0 lub nowszy. W obydwu przypadkach aplikację można pobrać całkowicie za darmo.

Aplikacja Greek Water Pilot dla żeglarzy

Ciekawa propozycja dla osób planujących żeglugę po greckich wodach. Twórcą aplikacji jest żeglarz, dzięki czemu możemy być pewni, że spełni ona wszystkie nasze wymagania. Jest prosta w obsłudze, a do najważniejszych elementów zaliczają się: morska mapa Grecji, prognoza pogody przewidywanej na tym terenie, połączenia alarmowe oraz wybrane znaki IALA (międzynarodowego morskiemu systemu oznakowania nawigacyjnego), które występują w Grecji.

Aplikacja Greek Water dla żeglarzy dostępna jest całkowicie bezpłatnie dla telefonów pracujących na systemie Android w wersji 2.1 lub nowszej.

Blitzortung Lightning Monitor i BlitzortungLive

Podczas przebywania na wodzie, bez względu czy jest to morze, ocean, jezioro czy rzeka, należy pamiętać o zagrożeniach, jakie niosą za sobą burze. Kiedy pogoda jest niepewna, warto kontrolować sytuację na jednej z aplikacji do śledzenie burz. Blitzortung Lightning Monitor przedstawia lokalizację burz w czasie rzeczywistym. Wyświetla wyładowania atmosferyczne, właściwie dokładnie w momencie, kiedy zachodzą oraz pokazuje historyczne dane o piorunach z ostatniej doby.

Co więcej, aplikacja może wskazać odległość dzielącą nas od nadciągającej burzy oraz określić, w jakim kierunku zmierza. Narzędzie wyśle Ci powiadomienie i zaalarmuje dźwiękowo o potencjalnym niebezpieczeństwie. Usługa aplikacji Blitzortung Lightning Monitor jest dostępna na terenie Europy, Ameryki Północnej i Południowej, Azji, Afryki, Australii i Nowej Zelandii. BlitzortungLive funkcjonuje na bardzo podobnej zasadzie, gdyż tak samo pokazuje błyskawice prawie w czasie rzeczywistym. Posiada pięć wersji językowych: angielską, niemiecką, francuską, hiszpańską i rosyjską.

Blitzortung Lightning Monitor dostępna jest na telefony z system Android (wersja 4.0.3 lub nowsza), natomiast BlitzortungLive to aplikacja skierowana do użytkowników smartfonów z iOS – em (wersja systemowa nie starsza niż 9.0). Oby dwie aplikacje są darmowe.

Piosenki Szantowe, Śpiewnik PTTK, Śpiewnih Harcerski i Szanty

Kiedy płyniesz żaglówką, wypoczywasz nad jeziorem lub nad brzegiem Bałtyku na pewno nachodzi Cię nie raz chęć zaśpiewania kilku ulubionych szantowych nutek! A być może, nawet nie potrzebujesz wakacyjnego klimatu do śpiewania żeglarskich piosenek! W każdym z tych przypadków przydadzą Ci się te aplikacje. W usłudze „Piosenki Szantowe” znajduje się dziesięć utworów, np. „John Kanaka”, „Dziki włóczęga”, „Gdzie ta keja”, „Hiszpańskie dziewczyny” oraz „Pożegnanie Liverpoolu”.

Możemy je odsłuchać oraz, dzięki zawartym tekstom, śpiewać do woli. „Śpiewnik PTTK” to elektroniczna wersja śpiewnika stworzonego, pierwotnie w wersji papierowej, przez Koło PTTK nr 7 przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Poza szantami, znajdziemy w nim piosenki popularne oraz turystyczne. „Śpiewnik Harcerski” ułatwi Ci odnalezienie szanty lub piosenki turystycznej po autorze, fragmencie tekstu lub tytule. Jest bazą skupiającą ponad 300 utworów. Posiada też ciekawą opcję tworzenia własnych muzycznych playlist, a jeśli nie masz pomysłu, czego chcesz posłuchać, funkcja trybu losowego wybierze piosenkę za Ciebie.

Poza tekstami utworów aplikacja „Śpiewnik Harcerski” oferuje chwyty gitarowe dla większości piosenek ze swojej bazy. Dużą zaletą jest możliwość korzystania z niej bez dostępu do internetu. Natomiast aplikacja o nazwie „Szanty” została stworzona z myślą o zachowaniu w pamięci najlepszych polskich szant. Zawiera zbiór tekstów piosenek szantowych wraz z chwytami gitarowymi, które z pewnością ułatwią żeglarskie biesiadowanie.

„Piosenki Szantowe”, „Śpiewnik PTTK” i „Śpiewnik Harcerski” to aplikacje przeznaczone na telefony z Androidem i można je pobrać ze sklepu Google Play. Pierwsza z nich jest płatna, a jej koszt (wrzesień 2020r.) wynosi 8,59zł, a minimalna wymagana wersja systemowa to 4.0. „Śpiewnik PTTK” i „Śpiewnik Harcerski” są w stu procentach darmowymi aplikacjami i obydwie potrzebują Androida 4.1 lub nowszego. Usługa Aplikacja „Szanty” jest dostępna w App Store w cenie 4,99 zł (wrzesień 2020r.) i wymaga systemu nie starszego niż iOS 10.3.

 

Żeglarskie aplikacje podbijają serca miłośników wodnych sportów wodnych, gdyż nie tylko ułatwiają nawigację, ale też zapewniają większe bezpieczeństwo i mogą pomagać w szantowaniu, jeśli teksty piosenek wylecą nam z głowy. Ciekawe, czym twórcy aplikacji nas jeszcze zaskoczą?

 

Bibliografia:
https://apps.apple.com/pl/app/c-map-embark-boating/id967289980?l=pl https://apps.apple.com/pl/app/blitzortunglive/id933558423?l=pl https://play.google.com/store/apps/details?id=com.isea.Embark&hl=pl https://play.google.com/store/apps/details?id=org.opencpn.opencpn_free&hl=pl https://play.google.com/store/apps/details?id=org.blitzortung.android.app&hl=pl https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.rosmedia.szanty&hl=pl https://play.google.com/store/apps/details?id=aug.denat.zhrsongbook&hl=pl
https://play.google.com/store/apps/details?id=appinventor.ai_kajetan_jakszycki.Greek_Water_Pilot&fbclid=IwAR24upontalaSd-u5RgynO90OG_PpHT4nLFigTpJPZudBxMlQ2WdRb4ayQ4
https://www.taider.pl/ https://www.navisail.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content