Krzysztof Kowalewski

Gitarzysta o umiejętnościach, których zazdrości mu nie jeden tzw. stary muzyczny wyjadacz. Już od 1993r. występuje jako muzyk sesyjny i od tamtego czasu zdobył ogromne doświadczenia w występach solowych, ale też w duetach i większych grupach. Podejmował współpracę z takimi artystami jak: Ola Turkiewicz, Krzysztof Ścierański, Marek Bałata, Karolina Glazer, Elżbieta Adamiak, Andrzej Poniedzielskim, Jerzy Filar, Maciek Strzelczyk, Andrzej Korycki, Arek Wlizło oraz jest stałym członkiem zespołu „EKT Gdynia”. Akompaniuje również Romanowi Roczeniowi na gitarze.

Koledzy z „EKT Gdynia” mówią, że jest gitarzystą o duszy jazzmana. Uwielbiają jego poczucie humoru i cieszą z jego muzycznego wkładu, jaki wniósł w zespół. Czasami, trochę pół serio, narzekają na wzmacniacz, który Krzysztof zabiera ze sobą na koncerty. Nie chodzi w tym momencie o jego zastosowanie, a raczej o znaczne gabaryty.

Krzysztof Kowalewski zajmuje się komponowaniem i wykonywaniem muzyki do spektakli teatralnych. Stworzył melodie między innymi do przedstawień „Mały Książę” i „Królowa Śniegu”. Koncerty i festiwale muzyczne są jego żywiołem. Można go było oglądać na scenach w Polsce i za granicą. Odwiedził Sopot, Mrągowo, Wrocław, a nawet Toronto i Berlin. Postawił nie raz stopę w radiowych i telewizyjnych studiach nagraniowych.

Muzyk jest znany ze swojej działalności edukacyjnej. Jest wykładowcą warsztatów jazzowych, był pedagogiem w Miejskich Ośrodkach Kultury w Koluszkach i w Żyrardowie. Prowadzi również lekcje gry na gitarze przez internet, za pośrednictwem platformy Skype. Aby zapisać się na lekcje z artystą należy odwiedzić jego Facebook’ową stronę „Lekcje Gitary Online”. Dowodem uznania jego umiejętności są wystąpienia w formie jurora na Festiwalu Folkowym w Giżycku, Festiwalu Boatshow w Łodzi, Targach „Wiatr i Woda” w Warszawie oraz na Festiwalu Polonijnym „Knaga” w Toronto.

Interesującą informacją jest udział Krzysztofa Kowalewskiego w projektach muzycznych Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej, czyli „Projekcie Arboretum” i „Koncercie Niepodległości”. „Projekt Arboretum” to słowno – muzyczny spektakl, z gatunku muzyki hybrydowej, organizowany w amfiteatrze nad jeziorem Czos w Mrągowie. Najważniejszym celem koncertów jest prezentacja muzyki ludowe, etnicznej w nowoczesnych, niekonwencjonalnych aranżacjach. Podejmowana jest również problematyka z dziedziny ekologii i zrównoważonego rozwoju. Projekt zaistniał, dzięki determinacji polsko – kanadyjskiej wokalistki jazzowej Oli Turkiewicz oraz producenta muzycznego Jacka „Wiejskiego” Górskiego. Warto dodać, iż przedsięwzięcie zostało objęte patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pod flagą projektu nagrano płytę pt. „Mazurÿ, Warnijoki, Jadźwięgi, Prūsai”, do której stworzenia przyczynił się Krzysztof Kowalewski.

Natomiast kolejne edycje „Koncertu Niepodległości” są dziełem tych samych organizatorów co „Projekt Arboretum”. Już od ponad dziesięciu lat, 11 listopada w Warszawie, odbywa się muzyczne spotkanie w ramach celebracji Narodowego Święta Niepodległości. Wydarzenie ma miejsce w Muzeum Powstania Warszawskiego. Repertuar „Koncertu Niepodległości” jest bardzo bogaty. Znajdują się w nim polskie pieśni patriotyczne, hymny i piosenek żołnierskie. Co więcej, podczas wydarzenia prezentowane są utwory poetyckie autorstwa Adama Mickiewicza Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Natana Tenenbauma, Leszka Szarugi i wielu innych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content